Parapety wewnętrzne

      Możliwość komentowania Parapety wewnętrzne została wyłączona

Parapety wewnętrzne są zwane również podokiennikami. Parapet wewnętrzny to poziome wykończenie ściany pod oknem, mogą zostać wykonane z wielu materiałów dostępnych na rynku, takich jak drewno, kamień, płytki ceramiczne, konglomerat lub tworzywo sztuczne.

Parapety wewnętrzne montuje się w podokiennej części ściany pianką poliuretanową, dzięki czemu parapet wewnętrzny dobrze przylega do części podokiennej. Jak wiemy fragmenty ścian, które występują bezpośrednio pod oknami są najsłabszymi termicznie miejscami w domu. Ubytek ciepła można zmniejszyć poprzez prawidłowe i dokładne osadzenie parapetu. Aby znacząco ograniczyć ucieczkę ciepła z mieszkania, przestrzeń leżącą pomiędzy ościeżnicą okna a dolną częścią ściany powinniśmy wypełnić poliuretanową pianką montażową. Gdy pozostawimy w tym miejscu pustą przestrzeń narazimy się na wypełnienie luki zimną zaprawą, na której mocowany jest parapet. Takie poprawki najlepiej sprawdzać w trakcie budowy, gdyż będzie to trudne do ustalenia w momencie wykończenia domu. Możemy również ograniczyć straty ciepła poprzez wsunięcie parapetu o 1 cm pod ościeżnicę okna, a miejsce styku parapetu ze ścianą i ościeżnicą wypełniamy masą uszczelniającą. Oprócz tego parapet wewnętrzny powinien być wysunięty, o co najmniej 5 cm poza lico ściany i mieć tak zwany kapinos, czyli podcięcie od spodu przy zewnętrznej krawędzi. Jeżeli ominiemy ten ważny szczegół, woda może podciekać pod parapet i zawilgacać ścianę.

Dostępność parapetów z kamienia, a szczególnie z marmuru, jest ogromna. Importowane są materiały z przeróżnych części świata, aby parapety wewnętrzne z marmuru wyglądały niepowtarzalnie i elegancko. Kamień naturalny dodatkowo można obrabiać na wszystkie możliwe sposoby, co daje większy wybór przy zamawianiu tego typu parapetu. Dodatkowo dostępne są parapety wewnętrzne z konglomeratu. Parapet z konglomeratu składa się z aglomarmuru, łupków marmurowych stanowiących 95% składu produktu oraz żywicy poliestrowej, co pozwala na zwiększenie odporności takiego parapetu na chemikalia, kwasy owocowe (np. z cytryny), oleje, detergenty, wino oraz rozpuszczalniki. Parapet z konglomeratu wykończony jest w sposób estetyczny, posiada wypolerowaną, fazowaną powierzchnie, co nadaje estetyczny i łatwy w utrzymaniu produkt wysokiej jakości.